Pokrm pochádza z ďalšieho dňa, ktorý u mňa strávila drahá maminka, ktorá ma poctila svojou prítomnosťou pri príležitosti konania sa tradičných Vianočných trhov. Človek lieta po meste, zháňa darčeky, popri tom sa kochá výzdobou naokolo a nasáva atmosféru, ktorá je každým ďalším načatým dňom príhodnejšia. Je to úplne niečo iné, ako keď vám v obchodných domoch už v Októbri púšťajú koledy..
Na posilnenie si to, samozrejme, žiadalo kvalitný prísun bielkovín a tukov a ja som si nostalgicky zaspomínala na všetky tie famózne ryby, ktorými sme sa spolu kŕmili na >>dovolenke v Bulharsku<<. Môj pstruh síce nie je tak luxusný, ale na druhej strane, viac si nepýtal, ryby sú najchutnejšie len tak samy o sebe, postačí prirodzená chuť jemného mäsa. Na doladenie akurát množstvo citrónu, pretože bez kyslej zložky by to nebolo ono, trochu korenín a priehrštie cesnaku, pretože je chutný, aromatický a navyše aj zdravý, takže posilní našu imunitu. Síce neviem, čo zo zložiek v ňom ostane po pečení, ale nahovárať si to smieme, no nie?
Ako prílohu sme mali rôznorodé zvyšky tepelne upravenej zeleniny, na plnú hubu povedané, ostatky z predchádzajúcich obedov. Nehanbím sa to priznať, vieme, že svet nie je ideálny, navyše, v mojich očiach je plytvanie akýmkoľvek jedlom obrovský hriech, preto som najšťastnejšia, ak mu možno dopriať čo najpríjemnejší osud. Preložené - nech je rado, že mu bolo cťou zaplniť obsah môjho brucha.
Alobal zabezpečí, že pstruh si uchová všetky šťavy a rozpustené maslo, takže je krehký, dokonale sa rozplývajúci na jazyku a neochudobnený o všetky arómy. Na druhej strane, pred koncom pečenia odporúčam balíček otvoriť, aby sa povrch mierne opiekol. V tomto smere som to trochu podcenila, povrchová kôrka nebola až taká chrumkavá, ale nechcela som rybu už dlhšie trápiť v rúre, aby sa celkom nerozpadla na kašu. Lenže ak človek popri varení robí ešte ďalších sto vecí, pozabudne na hodinky. Vy si však zo mňa neberte príklad a buďte pozorní! Tento blog nech je pre vás návodom, ako práve nebyť tým nemehlom. Jedno rozhodne stačí..
- 1 pstruh - na jednu porciu
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 citrón
- korenie Bylinkové maslo
- hrsť petržlenovej vňate
- hrudku masla
- zeleninu ako prílohu: pečenú muškátovú tekvicu, brokolicu, baklažán (na snímkach)
Mimochodom, ak nie ste fanúšik kapra kvôli enormnému množstvu kostí, pstruh na Štedrý večer nie je zlou náhradou. Kostí je menej, mäso jemnejšie, takže sa skôr stretne s pochopením, ak niekto nemá rád príliš výraznú aromatickosť a netreba ho obaľovať, ak ste na to zvyknutí pri tradičných podkovičkách. Čím rýchlejšia príprava, tým lepšie! Veď budeme mať na starosti kopec iných vecí v ten čarovný deň..
Aké ryby kraľujú na vašom tanieri? Máte ich vôbec či sa spoliehate na rezne? Píšte!
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára