Peeling Banana Nemehlo v kuchyni: mája 2015

nedeľa 31. mája 2015

Bentó week #12: Restované kuracie prsia so zeleninou a garam masala

Tak ako niekoľko predchádzajúcich nedelí, aj dnes sa poslušne hlásim s príspevkom, ktorý obsahuje prípravu obeda do práce. Na rozdiel od minulého pomaly pečeného bravčového to dnes bolo rýchle, pretože kuracie prsia či zelenina nevyžadujú toľko času na vyhotovenie. Jediný problém, ktorý mám s týmto jedlom je jeho nešťastný názov. V angličtine na to existuje výstižné pomenovanie stir-fry, avšak netuším, ako ho dostatočne presne preložiť do slovenčiny. Nejaké nápady?

Pokrm je vskutku jednoduchý, no trochu toho východného vánku mu dodáva použitie korenia garam masala, ktoré som dostala ako pozornosť od spolubývajúcej, respektíve od jej brata, keď tu bol na návšteve. Dosiaľ som nenašla príležitosť ho vyskúšať, až konečne dnes. Keď som ho prvýkrát ovoňala, okamžite mi do nosa udrel najmä klinček, ale v jedle ho nie je badať až tak výrazne. Určite skvele pasuje k hydine, preto ho odporúčam na vyskúšanie.


Čo viac dodať? Snáď len zoznam surovín:
  • 400 g kuracích pŕs
  • 2 strúčiky cesnaku
  • trochu olivového oleja
  • menšiu hlávku brokolice
  • 1 mrkvu
  • 4 kukuričky v náleve
  • garam masala a šalátové korenie podľa chuti
  • (pôvodne som zamýšľala pridať ešte sterilizovaný hrášok, ale zdalo sa mi, že je toho v panvici akurát tak dosť, preto som od neho upustila, pokojne ho však môžete prihodiť)
Cesnak nakrájame na tenké plátky a necháme ho na horúcom oleji rozvoňať. Potom pridáme umyté a na tenké rezance nakrájané kuracie prsia. Sprudka ich orestujeme dobiela a ochutíme garam masala a šalátovým korením. Zmes dobre premiešame a podlejeme vodou. Zmiernime plameň a pridáme na ružičky rozobratú brokolicu a na tenšie hranolky nakrájanú mrkvu. Dusíme, kým mäso i zelenina nie sú mäkké. Na záver už len pridáme mladé kukuričky a premiešame, aby sa všetko prepojilo. Servírujeme, delíme do krabičiek, hotovo!






Viem, že tento pokrm nie je práve oslňujúci a extra výnimočný, ale receptov na kuracie prsia nikdy nie je dosť, podľa seba viem, že som často bezradná, pretože od radosti neviem čo skôr s nimi, preto dúfam, že vám to poslúži aspoň ako inšpirácia do budúcnosti. 
Ozaj, čo ste dnes obedovali vy?

piatok 29. mája 2015

Bentó week #11: Avokádová streda a cuketové rezance s hummusom vo štvrtok

Príjemný piatkový večer!
Hlásim sa vám po štyroch dvanástkach (hovorím o smenách, nie o pive.. i keď vyflusnutá som asi veľmi podobne) a jednej poobednej. Pôvodne som nemala tento týždeň pracovať toľko hodín, ale šéf mi nečakane zmenil plány a ja som nemala čas poriadne si variť do práce a takmer ani skočiť na nákup. A tak to vypadalo v štýle čo kuchyňa a špajzo-krabica dala. Preto mám pre vás dva veľmi rýchle tipy, čo pribaliť do tašky. Tentokrát dokonca, dúfam, poteším aj jedincov bez možnosti využitia mikrovlnky.

V stredu som teda pripravila čosi ako šalát, pozostávajúci z:
  • väčšej konzervy tuniaka
  • dokonale zrelého avokáda
  • jednej na masle restovanej mrkvy
  • pohárika vlastnoručne nazbieraných sterilizovaných hríbikov
  • bylinkovej soli
Jediná ingrediencia vyžadujúca tepelné spracovanie je mrkva, no aj naozaj nemáte času nazvyš, pokojne ju pridajte hoci aj nastrúhanú a problém vyriešený.


Okrem toho so mnou do roboty cestovali tradične ešte banán na desiatu a jogurt s orieškami na olovrant.



Vo štvrtok bola potravinová kríza ešte väčšia, avšak situáciu zachránil skvelý hummus z červenej šošovice, o ktorom som básnila v predošlom príspevku! Neváhajte, pripravte si ho do zásoby a budete mať po starostiach. Okrem toho, stále viac sa zamilovávam (hm.. je toto vôbec slovo? Znie mi to nejako čudne..) do cuketových rezancov. Pripravené na kokosovom oleji sú úplne božské, vrelo odporúčam!

Takže čo do krabičky?
  • veľkú cuketu
  • 1 kopcovitú ČL kokosového oleja
  • bylinkovú soľ a čerstvé bylinky: tymián, bazalku, medovku a oregano
Cuketu pomocou hrubého strúhadla po dĺžke narajbeme na rezance a na kokosovom oleji chvíľku opekáme, kým nepustí prebytočnú vodu. Potom pridáme nadrobno nasekané bylinky a hotovo! Už len zmiešame so šošovicovým hummusom.


Keďže banány sa minuli, na desiatu som pribalila jablko, zvyšok je už tradičný.



Na dnes sa lúčim, asi to zabalím veľmi skoro a túžobne vleziem pod perinu. Dúfam, že sa mi cez víkend podarí trochu dohnať spánkový deficit, i keď tomu príliš nedávam šancu, pretože som ranné vtáča. Hoci sa všemožne presviedčam, že si môžem dovoliť ešte aspoň hodinu v posteli, nedarí sa mi oklamať oči a len sa zúfalo prehadzujem. 
Ako ste na tom vy? Patríte medzi spachtošov, či ste skôr ranostaji?

pondelok 25. mája 2015

Bentó week #11: Pomaly pečené trhané bravčové Carnitas / Pulled Pork Carnitas

Nový týždeň štartujem týmto mexicky ladeným jedlom a odškrtávam si tak ďalšiu položku v mojom pomyselnom zozname vecí, ktoré chcem určite niekedy vyskúšať. Na internete totiž koluje nespočetné množstvo receptov na pomaly pečené či dusené mäsá a vyzerajú náramne chutne, dajú sa využiť na tucty spôsobov a ja som zatiaľ nad nimi len túžobne slintala nad klávesnicou. Napokon som sa ale odhodlala a pripravila si na obed do práce toto trhané Carnitas. Tradične sa pripravuje s kolou, niekedy s tmavým pivom, no ja som nemala ani jedno a zase raz musela nastúpiť improvizácia, ale myslím si, že to vo výsledku prílišnú škodu nespôsobilo. Veď sa presvedčte sami a vyskúšajte!

Na dve porcie budeme potrebovať:
  • 400 g bravčových kotliet (upozorňujem, že vhodnejšia by bola bravčovina vcelku, trebárs nejaké pliecko alebo karé, či stehno)
  • 1 PL olivového oleja
  • 1-2 ČL bylinkovej soli
  • 1/2 ČL mletého čierneho korenia
  • 1 ČL údenej papriky
  • 1/2-1 ČL čili omáčky
  • 1 ČL sušeného oregana
  • 1 veľký strúčik cesnaku
  • 1 PL balsamico octa
Bravčovinu umyjeme a zbavíme blán. V miske si zmiešame koreniny: soľ, mleté čierne korenie, údenú papriku, oregano a dobre ich premiešame. Pridáme nastrúhaný cesnak a čili omáčku a znovu zmiešame. V zmesi dobre zo všetkých strán obalíme kotlety a koreniny do mäsa poriadne vmasírujeme. V panvici ohrejeme olivový olej a mäso z oboch strán sprudka opečieme. Následne ho preložíme do pekáča. Výpek v panvici zalejeme vodou a pridáme do nej balzamikový ocot (ak by sme sa chceli držať pravého mexického receptu, siahneme po kole, prípadne pive a doplníme tekutinu šťavou z jedného citróna alebo dvoch limetiek). Výpek vylejeme ku kotletám do pekáča a vložíme ho do rúry vyhriatej na 180°.


Necháme mäso piecť minimálne 3 hodiny (ideálne 4), až kým sa poľahky rozpadá na jednotlivé vlákna. V priebehu pečenia mäso niekoľkokrát otočíme a podlievame vodou, aby bolo ponorené. Pekáč vyberieme, necháme kotlety trošku odpočívať a na záver pomocou dvoch vidličiek natrháme na vlákna. Potom sú už možnosti využitia úplne na vás. Carnitas sa hodí ako náplň do tortilly, sendviča, no pokojne i do nejakého šalátu.


Prosím, neľakajte sa toho, že mäso vypadá ako spálené, za farbu môže v tomto prípade tmavý ocot, ktorý pečením jemne karamelizuje.



Ja som zvolila poslednú menovanú variantu s ľadovým šalátom a kompletnú výbavu môžte vidieť na nasledujúcich snímkach: Plán je taký, že na desiatu padnú oba banány, na obed v mikrovlnke ohrejem mäso, šalát zmiešam so zálievkou pozostávajúcou z 1 veľkej lyžice olivového oleja, 2 ČL balsamico octa a lyžičky bylinkovej soli a do toho potom pridám bravčové. Na olovrant do seba natlačím jogurt s orieškami a potom sa už budem netrpezlivo hniezdiť na stoličke a očami tlačiť ručičky na hodinách, kedy už konečne odbijú koniec smeny.






Aj vám sa zdá, že posledné minúty do konca sa podozrivo vlečú? Nejedná sa len o prácu, tento jav dobre poznám aj zo školy, kedy prvé vyučovacie hodiny vcelku rýchlo uleteli, ale tie záverečné akoby mali na nohe priviazané okovy a nie a nie sa pohnúť z miesta. Ktovie, čo si o tom myslel ujo Albert aj s jeho relativistickou teóriou plynutia času. 

nedeľa 24. mája 2015

Rozpučené pečené batáty s hummusom z červenej šošovice

Vážení, na úvod smelo a neskromne vyhlasujem, že sa mi konečne po dlhej dobe niečo podarilo! Dnešný obed pasujem za hit mesiaca a myslím, že v najbližšej budúcnosti ho len tak niečo neprekoná. Nedeľa pre mňa opäť znamená čas strávený v kuchyni a dokonca som mala náladu aj trošku experimentovať. A podaril sa! Apelujem a vás, určite si tieto pečené sladké zemiaky urobte, najlepšie s hummusom z červenej šošovice, zaručujem dokonalý chuťový zážitok a nebíčko v papuli.

Sladké zemiaky naslano, hoci to môže vypadať podivne, v kombinácii s cesnakom a chrumkavou kôrkou, ktorá pripomína takmer čipsy, s mäkkým stredom, ponorené v štedrej dávke hummusu.. no jedna báseň! Naozaj! Verte mi! Na hummus z Kauflandu nedám dopustiť, je výborný, no dovolím si tvrdiť, že tento je ešte o triedu lepší. Podarilo sa mi trafiť presne vyvážené pomery všetkých ingrediencií a dokonca aj konzistenciu, ktorá je takmer na nerozoznanie od toho z obchodu. Sto bodov!

Tečú vám sliny? Dobre! To bol zámer. Takže teraz už k receptom..

Rozpučené pečené batáty:
  • 1 obrovský batát
  • 1 veľký strúčik cesnaku
  • cesnakový olivový olej
  • bylinkovú soľ a mleté čierne korenie podľa chuti
Batát očistíme, ale nešúpeme. Nakrájame ho na kolieska s hrúbkou asi 1 cm. Dáme variť do vody ochutenej bylinkovou soľou domäkka tak, aby sa po vybratí kolieska dali ľahko rozpučiť vidličkou (takých 15-20 minút). Kolieska uložíme na plech s papierom na pečenie, vidličkou rozpučíme, potrieme nastrúhaným (prelisovaným) cesnakom a pokvapkáme cesnakovým olivovým olejom.


Posypeme mletým čiernym korením (a komu sa máli, ešte aj soľou). Dáme piecť do rúry vyhriatej na 200° na 20 minút, kým okraje koliesok nie sú chrumkavé, takmer ako čipsy.


Hummus z červenej šošovice**:
  • 1 pohár (200 ml) červenej šošovice, v suchom stave, na noc namočenej do vody
  • 2 ČL horčice (ideálne je použiť tahini {sezamovú pastu})
  • 1 strúčik cesnaku
  • 2 ČL olivového oleja
  • bylinkovú soľ a mleté čierne korenie podľa chuti
Šošovicu na noc namočíme do vody a necháme odstáť. Na druhý deň ju prepláchneme pod tečúcou vodou a uvaríme v novej vode ochutenej bylinkovou soľou. Pridáme toľko vody, aby bola tesne nad povrchom šošovice. Varíme 15 minút, kým nie je úplne mäkká, takmer rozvarená. Odstavíme ju zo sporáka, pridáme horčicu, olivový olej, nastrúhaný cesnak a posypeme mletým čiernym korením a bylinkovou soľou podľa chuti. Šošovicu rozmixujeme tyčovým mixérom dohladka a necháme vychladnúť. Podávame s pečenými batátmi!



**Hummusu bude oveľa viac, ako na jednu dávku, zvyšok určite môžete pár dní skladovať v chladničke a namáčať si do neho všetko možné, od čerstvej zeleniny po rôzne druhy mäsa, trebárs grilovaného, čo sa hodí do nadchádzajúcej letnej sezóny. 







Viem, že som to napísala už niekoľkokrát, ale opakovanie je matka múdrosti. Takže naposledy: oplatí sa venovať tomuto jedlu trochu pozornosti a času, stojí naozaj za to. Ak patríte medzi milovníkov hummusu, smelo sa vrhnite do jeho prípravy, je porovnateľne dobrý (ak nie lepší) ako ten z obchodu, navyše, viete presne, čo do neho dávate, netreba sa obávať žiadnej chémie a konzervantov. 
No a batáty ponášajúce sa na čipsy? Ale omnoho zdravšie? S nádherným vrúbkovaním? Pastva nielen pre oči ale aj žalúdok. Ohúrite aj náročných stolovníkov!
Koniec ódy a samochvále, dúfam, že mi to odpustíte, ale naozaj som z tohto obedu nadšená. Verím, že i vy budete spokojní. 
Krásnu nedeľu všetkým!

piatok 22. mája 2015

Bentó week #10: Ešte lenivejšie pečené kuracie štvrte

Ja viem, ja viem, dlhšie som sa neozvala, ospravedlňujem sa, ale nejak sa mi nakopili služby a ja mám dnes úspešne po štvrtej dvanástke v rade. Tým sa vysvetľuje moja absencia v blogovom svete a zároveň aj názov dnešného receptu. Tieto kuracie štvrte som piekla ešte v pondelok večer. Aj to bolo narýchlo. Ak potrebujete návod, ako expresne niečo vykúzliť v kuchyni, čítajte ďalej.

Hneď ako som dorazila domov, zaliala som ešte zmrazené štvrte vriacou vodou a nechala ich v nej hodinu postáť. Medzitým stihnete kopec iných vecí, ako pripraviť si všetko potrebné do práce, naučiť sa na ďalší deň do školy a tak podobne. No a zvyšok je už jednoduchý.

Potrebujeme:
  • 2 kuracie štvrte
  • olivový olej
  • 1 cibuľu
  • 2 veľké strúčiky cesnaku
  • mletú sladkú papriku a grilovacie korenie podľa chuti
Štvrte umyjeme, pokropíme v miske olejom, ochutíme paprikou a grilovacím korením. Cibuľu nakrájame na polmesiačiky a uložíme do pekáča. Cesnak nakrájame nadrobno a pridáme k mäsu. Štvrte vložíme do pekáča a podlejeme vodou tak, aby boli dopoly ponorené. V rúre vyhriatej na 200° pečieme pol hodinu, potom ich otočíme a pečieme ďalších 20 minút. Potom teplotu zmiernime, štvrte otočíme zase kožou nahor a dopekáme, kým nie je chrumkavá a zlatistá a mäso sa ľahko oddeľuje od kosti. 

Síce sa zdá, že je to recept nevhodný ako rýchlovka, pretože sa musí dlho piecť, ale keď uvážite, že túto prácu za vás odvedie rúra a vy máte popri tom kopec času na iné veci, zrejme dospejete k rovnakému názoru ako ja. Čo dodať na záver? Ahá, viem! Mäso naporcovať a šup s ním do krabičiek! V jednej z nich je domáci zakladaný karfiol, ďalší deň som si k nemu pripravila obľúbený mrkvový šalát.




Kvalita fotiek a ich farba vôbec nezodpovedá skutočnosti, ale tak to dopadne, keď musím fotiť pri umelom svetle. Nuž, bojové podmienky sú bojové podmienky. 
Krásny zvyšok večera všetkým!

nedeľa 17. mája 2015

Bentó week #10: Lenivé bylinkové rezne

Prečo lenivé? To máte tak. Nechcelo sa mi nič vymýšľať. Akože fakt nie. Ale do práce som si niečo nachystať musela, nuž to chcelo sa aspoň trochu premôcť. Takže pre všetky zaneprázdnené gazdiné recept ako stvorený. Minimum námahy, maximálny výsledok. Lebo ak je niečo jednoduché a priamočiare, ešte to neznamená, že to nemôže byť dobré. A veru aj bolo! Navyše, okrem vás predsa nikto nemusí vedieť, koľko času ste nad prípravou strávili a môžete tak ohurovať ostatných stravníkov (napríklad náročnú svokru).

Množstvo upravte podľa počtu hladošov, ja som použila:
  • 3 bravčové rezne (dohromady okolo 400 g)
  • 1 veľký strúčik cesnaku
  • 1 ČL sušeného oregana
  • 1 ČL sušeného rozmarínu
  • 1 ČL sušenej šalvie
  • od oka bylinkovej soli a mletého čierneho korenia
  • zhruba 2 PL olivového oleja
Rezne umyjeme, zbavíme blán a jemne naklepeme. Uložíme do misky, posypeme bylinkami a koreninami, zalejeme olejom a pridáme prelisovaný cesnak. Všetko dobre premiešame, aby sa rezne rovnomerne obalili olejom a bylinkami a potom ich uložíme do rozpálenej suchej panvice. Z oboch strán sprudka orestujeme, aby dostali chrumkavú kôrku a potom na miernom plameni opekáme, kým nie sú mäkké. Ja som si ako prílohu uvarila brokolicu a zvyšok napchala do krabičiek. Hotovo, nový týždeň sa môže začať!






Máte aj vy také dni, kedy sa vám vôbec, ale vôbec nič nechce? Ako s nimi bojujete? Akékoľvek tipy sú vítané!

piatok 15. mája 2015

Cuketové rezance {Zoodles} s kuriatkami a Balkánskym syrom

Odkedy som prišla na prevratný a jednoduchý spôsob výroby cuketových rezancov, pripravujem si ich stále častejšie. Ochutené kokosovým olejom sú jednoducho božské, dostanú jemný nádych exotiky. A čo sa stane, keď ich zmiešame s krvopotne vlastnoručne nazbieranými kuriatkami? Zavarenými s poriadnou dávkou lásky mojej maminky? No predsa dvojnásobná dávka šťastia! Treba ešte niečo dodať? Ahá, áno! Sú krabičkovo priateľské, takže si ich pokojne môžete vziať kamkoľvek so sebou. Dúfam, že som vás už konečne presvedčila, aby ste sa do nich pustili. Nemusíte sa báť, opäť nepôjde o žiadne čarovanie nad sporákom. To by som vám predsa neurobila..

Na jednu poriadnu porciu:
  • 2 malé cuketky alebo jednu veľkú
  • lyžičku kokosového oleja
  • bylinkovú soľ podľa chuti
  • pohár sterilizovaných kuriatok (či mrazených, alebo aj iných húb, napríklad šampiňónov, dubákov)
  • 75 g Balkánskeho syra
Cuketu umyjeme a na hrubom strúhadle po dĺžke nastrúhame na rezance. Na kokosovom oleji orestujeme na skus, ochutíme bylinkovou soľou a primiešame kuriatka. Odstavíme do sporáka a ešte do teplej zmesi pridáme nakrájaný Balkánsky syr. Premiešame, aby sa ingrediencie dobre spojili a servírujeme (alebo umiestnime do škatuľky)!





Konečne sa začína už aj v obchodoch objavovať čerstvá zelenina a nepýtajú za ňu nekresťanské peniaze. Pre nás bez možnosti vlastného pestovania je to výborná správa. Napríklad dnes som ukoristila brokolicu za 10 korún. Nejaké nápady čo s ňou?
A ak vám príde pod ruku cuketa, okamžite do košíka! To máte ako rozkaz!

utorok 12. mája 2015

Bentó week #9: Cuketové burgery

V minulom príspevku som spomínala, že nedeľa sa pre mňa niesla v duchu šéfkuchára a zvládla som pripraviť hneď niekoľko porcií obedov, aby som v priebehu týždňa nestresovala, že nestíham. Druhým jedlom boli tieto jednoduché burgery naplnené cuketou, ktorá ich príjemne osviežila. Žiadna veda, všetko pekne zmiešať na jednu hmotu, vyformovať placky, bác s nimi na grilovaciu panvicu, nechať vychladnúť, šupnúť do mrazničky a tramtatatáááá, vytiahnuť v prípade potreby.

Na 4 gigantické burgery potrebujeme:
  • 400 g mletého bravčového mäsa
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 1 malú cuketu
  • 1 vajce
  • bylinkovú soľ a mleté čierne korenie podľa chuti
Mleté mäso ochutíme soľou a korením a dobre premiešame. Cesnak a cuketu postrúhame najemno a zmiešame v miske spolu s vajcom a bravčovým. Rukami, ide to tak najlepšie, vyformujeme placky s hrúbkou tak do jedného centimetra. Na rozpálenej grilovacej panvici grilujeme z oboch strán, kým i stred nie je prepečený. Burgery môžeme v priebehu grilovania trochu popritláčať obracačkou, aby pustili trochu vody, ktorú cuketa obsahuje. 



Potom už nie je nič jednoduchšie, ako placky uložiť do krabičky. Vrelo tento recept odporúčam aj na leto, kedy sa už bude dať grilovať vonku a určite potešia aj zarytých odporcov zeleniny, pretože takto ju do nich nenápadne dostanete. 

Vložiť burger medzi polky žemle a smelo na piknik! Samozrejme, to bude chcieť ešte nejaký dodatok: trebárs horčicu, alebo kečup pre klasikov, ale ja sa prihováram za avokádo! Okrem toho, správny hamburger by podľa mňa nemal byť bez roztopeného plátku syra a listového šalátu. Och, och a ešte paradajka! Tú naozaj nevynechávajte! Pre paleo vyznávačov, žemľa sa dá úplne vypustiť alebo nahradiť: napríklad grilovanou cuketou či baklažánom, portobelo šampiňónmi.. Vidíte ako jednoducho sa dá tento recept variovať? Dokonalé!



No a ešte príprava do práce.. skúšam taký malý experiment v podobe acidka. To môžem piť bez obáv, že ma niekto prichytí pri prežúvaní. 


Ako si vy predstavujete správny hamburger? Dajte mi nejaké tipy!

nedeľa 10. mája 2015

Bentó week #9: Kuracie štvrte pre talianskeho lovca / Pollo alla Cacciatora

Zahrala som sa na lovca. Nie s oštepom, ani puškou. V kuchyni. Dnešok sa niesol v znamení veľkého varenia, keďže celý budúci týždeň trávim v práci ✌✌. Povedala som si, že keď už mám mať zasvinenú celú kuchyňu, tak si pripravím rovno niekoľko obedov a v priebehu týždňa nebudem mať starosti. Šikovné, však? Začiatok pracovného kolotoča odštartujem kuriatkom na lovecký spôsob, čiže Pollo alla Cacciatora. Je to talianske jedlo, ktoré pozostáva z duseného kuracieho mäsa 🐔🐣 s paradajkami, cibuľou, bylinkami, paprikou a niekedy vínom. Na osladenie sa do neho ešte často pridáva mrkva. Ja papriku nemám rada, tak som ju vynechala a videla som niekoľko receptov, ktoré obsahujú šampiňóny, preto som dohodila hrsť sušených dubákov.

Pamätáte si ešte na predvčerajší príspevok a na moje slová o tom, že niektoré jedlá sú ako stvorené pred objektív a niektoré vypadajú na tanieri, akoby už prešli tráviacim traktom niekoho iného (pardon za prirovnanie..)? No tak toto je ten druhý prípad. Pred vami jedna veľká červená masa. Ale tá chuť! Podarilo sa mi trafiť dokonalé pomery ingrediencií a omáčka je úplne božská! Na vašu smolu, všetko som pridávala od oka, preto presne neviem koľko čoho bolo. Vlastne, i na moju smolu, pretože keď budem chcieť niekedy recept zopakovať, asi sa mi to už nepodarí. A to teda verte tomu, že si budem chcieť dať repete! Pretože to bol naozaj famózny obed. 💕💕 Vychválila som sa už dostatočne, viem, preto už radšej zavriem zobák a prejdem k receptu. Ale posledná poznámka: Pripravte si ho, zaprisahávam vás!

Pre dvoch vyhladovaných lovcov:
  • 2 kuracie štvrte
  • olivový olej
  • veľkú cibuľu
  • 3 veľké strúčiky cesnaku
  • bylinkovú soľ a mleté čierne korenie na ochutenie štvrtí
  • 1 ČL sušenej bazalky
  • 1 ČL sušeného rozmarínu
  • od oka bylinkovej soli do omáčky
  • 2 veľké mrkvy
  • 1 konzervu celých lúpaných paradajok
  • 1-2 hrste sušených dubákov
V prvom rade vriacou vodou zalejeme sušené dubáky a necháme ich odstáť. Kuracie štvrte umyjeme, osolíme a okoreníme. Na panvici rozpálime olivový olej a štvrte na ňom z oboch strán sprudka opečieme. Vyberieme ich preč. Vo výpeku orestujeme cibuľu nakrájanú na polmesiace a pridáme cesnak: 2 strúčiky rozpučené hranou noža, jeden nadrobno nasekaný.


Doložíme mrkvu nakrájanú na kratšie hranolky. Orestujeme a pridáme scedené dubáky, zalejeme celou plechovokou lúpaných paradajok a dochutíme bylinkovou soľou, bazalkou a rozmarínom. Kuracie štvrte vrátime späť do panvice a zakryjeme. Na malom plameni dusíme 45 - 60 minút, kým mäso nie je úplne mäkké a poľahky sa oddeľuje od kosti.



Improvizácia jak sviňa! Aj takto pracujem za sporákom..




Aby ste mi verili, že len netrepem do vetra, naozaj sa dá aj toto vtrepať do škatuľky. Pre jednoduchšiu konzumáciu v práci, bez zbytočného zašpinenia sa, mäso oberieme už doma a berieme si ho rozporcované. Nevypadá to vábne, ale dôležité je, že si potom nemusíme lámať hlavu nad tým, ako nepokyckať bielu košeľu.

K menšej miske už omáčka neostala, pridám si tam nejaký čerstvý zeleninový šalát..

Mimo tému, ale mne úplne vlastné: počasie! Zažili ste aj vy včera prvú takmer letnú búrku? V Brne zo štvrť hodinu lialo ako keby za to niekoho platili a dokonca aj pár bleskov bolo! (A možno sa blýskalo aj nad Tatrou, keď sa tak zhora dívali na tých našich hokejistov..)
Och a od veci číslo dva: Pripravili ste mamke dnes nejaké prekvapenie? Potešili ju kvietkom či aspoň blahoželaním?
Maminky, všetko najlepšie k dnešnému výnimočnému dňu!
🌺🌼🌷🌸🌼