Peeling Banana Nemehlo v kuchyni

utorok 12. januára 2016

Pomaly pečená trhaná hovädzia roštenka v paradajkovej omáčke

Na rozdiel od názvu dnešného príspevku, jeho úvod bude jasný, stručný a výstižný. V nedeľu som výdatne potrápila rúru, odľahčila tým seba a pripravila zase jeden, respektíve dva obedy, ktoré uzreli priestory firemnej kuchynky. Hovädzina obecne nemá príliš veľkú snahu dobre spolupracovať, preto jej dlhý pobyt vo vysokých teplotách len prospel a v konečnom dôsledku bolo mäso poddajné a vďaka omáčke šťavnaté. Neváhajme a postupujme ďalej:
  • 300 g hovädzej roštenky
  • 1 PL kokosového oleja
  • 1 veľká cibuľa
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 PL jablčného octu
  • 1 PL worchestrovej omáčky
  • 1 ČL korenia garam masala
  • 1 ČL údenej papriky
  • 1/2 ČL mletého čierneho korenia
  • 1 ČL bylinkovej soli
  • 1 konzerva (400 g) lúpaných paradajok v celku
Hovädzinu umyjeme, očistíme a vložíme do pekáča vymazaného kokosovým tukom. Cibuľu nakrájame na polmesiace a pridáme k mäsu. Cesnak nasekáme nadrobno a pridáme dnu. Obsah pekáča ochutíme octom, worchestrom, koreniami, paprikou a soľou a dobre premiešame. Na vrch môžeme priložiť ešte kôpku kokosového oleja (ale nie je to nutné) a všetko zalejeme lúpanými paradajkami, nakrájanými na o niečo menšie kusy. Pekáč zakryjeme alobalom/vekom a dáme do vyhriatej rúry piecť minimálne na 4 hodiny. Po hodinkách priebežne sledujeme, či sa tekutina príliš nevyparila - ak áno, podlejeme mäso vodou (bonusové body za vývar!) a pečieme dovtedy, kým roštenku jednoducho pomocou dvoch vidličiek budeme môcť natrhať na vlákna.


Ako prílohu som si pripravila pečenú brokolicu ochutenú worchestrovou omáčkou (áno, tú najnovšie pchám takmer do všetkého) a hotovo, môžeme konzumovať!





Krásny večer všetkým prajem, 
dúfam, že sa zajtra najem, 
čaká ma tam >>kuracina<<, 
závidíte? Vaša vina!
Pripravte si obe mäsá,
jedzte, pite, radujte sa!

pondelok 11. januára 2016

Mrkvové sendviče s dijónsko-šampiňónovou náplňou

O tom, že klasické pečivo či rôzne korpusy možno nahradiť zeleninovými variáciami už nikoho nemusím presviedčať. Prídu vhod na spestrenie jedálnička či ak potrebujete nejakým rafinovaným spôsobom okabátiť stolovníkov a dostať do nich istú formu zeleniny a vitamínov. Na pizzové "cesto" či práve sendviče sa mi osvedčil >>karfiol<<, povedala som si však, rovnako dobrý výsledok určite možno dosiahnuť aj prístupnejšou a o čosi lacnejšou mrkvou. Podľa očakávania, splnila všetky požiadavky a tak vám opäť môžem priniesť recept, ktorý poteší ako žalúdok, tak i oko. Veď uznajte, nie sú tie oranžové "chlebíčky" roztomilé?

Och, a to som sa ešte nerozbásnila o dokonalej šampiňónovo-syrovej plnke vyladenej dijónskou horčicou. Je hotová za okamih, neobsahuje veľa surovín a aj napriek tomu za málo peňazí dostanete veľa muziky! Perfektne sa hodí medzi krajce, pretože nastrúhaný syr všetko dokopy zlepí a tak si ich pohodlne môžete vziať so sebou aj na cesty!

Na sendviče:
  • 3 obrovské mrkvy
  • 1 vajce
  • 50 g Goudy (alebo iného tvrdého syra)
  • 1 strúčik cesnaku
  • trochu bylinkovej soli
Na plnku:
  • 2 veľké čerstvé šampiňóny
  • 1 strúčik cesnaku
  • 2 kopcovité ČL dijónskej horčice
  • 1 ČL oregana
  • 3-4 sušené paradajky + olej z nich
  • 30 g Goudy
Mrkvu na jemnom strúhadle nastrúhame a preložíme do gázy. Tú postupne skrúcame do pevnej gule, aby sa odšťavila všetka tekutina. Nech vám ani nenapadne šťavu vylievať! Vypijeme ju len tak namiesto džúsu alebo ju použijeme napríklad do smoothie. 
Do misy preložíme odšťavenú mrkvu, vajce, nastrúhaný cesnak a syr, zmes ochutíme bylinkovou soľou a dobre premiešame (vidličkou, ale najlepšie rukami). Na plechu s papierom na pečenie vyformujeme 4 štvorce/obdĺžniky a plech vložíme do vyhriatej rúry na zhruba 10-15 minút. Sendviče raz otočíme, aby sa opiekli z oboch strán. 


Medzitým pripravíme náplň: šampiňóny očistíme, nakrájame na plátky a na paradajkovom oleji opečieme do zlatista. Pridáme nastrúhaný cesnak, horčicu, oregano a podlejeme trochou vody, aby sme získali omáčku. Tú necháme zhustnúť a odstavíme ju zo šporáka. 


Zostavujeme! Na dva mrkvové plátky nanesieme kôpku šampiňónov, pridáme nakrájané sušené paradajky, posypeme strúhaným syrom a priklopíme druhým plátkom. Ak plnka stihla vychladnúť, sendviče na chvíľu opečieme na (grilovacej) panvici, aby sa syr rozpustil.






Výhodou mrkvových sendvičov oproti karfiolovým je jednoznačne kratšia príprava. Nastrúhaný karfiol sa ešte musí pariť a teda chladnúť, zatiaľ čo mrkvu možno použiť surovú. Naviac je ľahšie dostupná (i keď dnes v obchodoch nájdeme takmer akúkoľvek zeleninu celoročne), preto neváhajte a pustite sa do pečenia! Budete odmenení.

nedeľa 10. januára 2016

Kuracie prsia v ostrej arašidovej omáčke

Receptov na kuracie mäso nikdy nie je dosť, navyše ak sa jedná o tie, ktoré sú trochu nezvyčajné a niečím iné. Už som si navykla vpašovať arašidové maslo aj do varenia (a neujedám ho len lyžičkou) a to mám vždy ohromnú radosť, keď si daný pokrm môžem poriadne vychutnať. Tentokrát som ho doplnila ešte výraznou pikantnou sladkou čili omáčkou a bola to veru explózia chutí! Samozrejme, v tom pozitívnom slova zmysle. Nenechajte sa ďalej núkať a nazrite mi ponad plece do panvice:
  • 2 kuracie prsia
  • 2 PL pikantnej sladkej čili omáčky
  • 1 PL worchestrovej omáčky (môže byť aj sójová)
  • 1 obrovitánska PL arašidového masla
  • 2 PL jablčného octu
  • 1 strúčik cesnaku
  • trochu soli a mletého čierneho korenia podľa chuti
Kuracie prsia umyjeme a nakrájame na kocky s veľkosťou sústa. V miske zmiešame čili omáčku, worchester, arašidové maslo, prelisovaný cesnak, ocot, soľ a korenie a dobre premiešame. Do omáčky vložíme mäso a necháme ho chvíľu odležať (aspoň 30 minút, ideálne aj cez noc). V rozhorúčenej panvici mäso sprudka opečieme a vlejeme trochu vody, aby sa omáčka nepripaľovala. Kontrolujeme jej hustotu a kuracie prsia opekáme, kým nie sú mäkké a šťavnaté, nie vysušené!


Sme v cieli, servírujeme! Buď s ryžou, alebo šalátom (pôvodne som si toto jedlo predstavovala zabalené v šalátových listoch ako roládu, lenže v práci by sa mi to nejedlo úplne komfortne a tak som od tohto zámeru upustila) či tortillou, prípadne prenesieme do škatuľky a berieme kam treba. Ja som do tašky pribalila mrkvový šalát a na olovrant obľúbené banánové smoothie. 



Fotky des a hrôza, ale to je tak, keď varím neskoro večer a ešte k tomu v chvate, aby som mohla čo najskôr zaliezť do postele. Odpusťte mi to!

sobota 9. januára 2016

Handmade: Čokoládové Brownies v pohári / Chocolate Brownies in a Jar

Z minulého týždňa vám dlžím hneď niekoľko receptov, ale než ich na vás vybalím, pridám sem príspevok z iného súdka. Kamarátka a spolubývajúca je trojkráľová, mala práve narodeniny a tak som sa rozhodla jej pri tej príležitosti niečo darovať. Poňala som tom však hravo a kreatívne.

Tieto brownies v pohári sú totiž akoby nedokončené. Vy obdarovanému pripravíte všetky sypké suroviny, ktoré treba na prípravu koláča a on len dodá zvyšok, ktorý sa nedá skladovať. Myslím si, že radosť z takéhoto darčeka musí byť hneď dvojnásobná, pretože, po prvé, budete mať fantastické brownies a po druhé, budete sa môcť pochváliť, že ste ho urobili vlastnoručne! Odpadne mu starosť so zložitým zháňaním surovín (tie navyše, ktoré do toho ešte treba ho natoľko určite nezaťažia) a sám sa rozhodne, kedy si maškrtu pripraví. Takže napríklad teraz, kedy ešte všetci určite máte nejaké tie zvyšky sladkého od Vianoc, sa to pripravovať nehodí, ale počkáte si dva tri týždne a to bude len potom radosti!

Poďme už k samotnému receptu. Vy budete potrebovať:
  • 0,5 l pohár
  • 20 g múky
  • 30 g holandského kakaa 
  • 250 g cukru
  • 125 g horkej čokolády
  • kartičky s popisom
Obdarovaný pridá:
  • 125 g masla - rozpusteného
  • 2 vajcia
  • voliteľne napríklad aj: hrsť orechov, vanilkový extrakt
Do pohára nasypeme polovicu cukru, na to polovicu kakaa, potom príde vrstva múky, zvyšok kakaa, druhá polovica cukru a úplne navrch čokoláda nasekaná na drobnejšie kúsky. Jednoduché! Na pohár potom môžeme nalepiť inštrukcie, alebo ich napísať na tvrdý papier a pridať do balíčka. 

Inštrukcie pre obdarovaného sú: obsah pohára nasypeme do hlbokej misy. Pridáme tekuté maslo, vidličkou rozšľahané vajcia a prípadne aj orechy a vanilkový extrakt. Premiešame, ale snažíme sa zachovať v ceste určitú textúru. Cesto nalejeme do vymasteného plechu a pečieme pri teplote 160 °C takých 40-45 minút. Brownies priebežne sledujeme, mali by byť v strede akoby nedopečené, takže špajdľový test nám tu nepomôže. V tomto prípade sa riadime heslom menej je viac. 






Dúfam, že kamarátka sa potešila a ospravedlnila príliš rustikálny vzhľad balenia, ale šlo mi o to, aby bolo vidieť, že som si na tom dala naozaj záležať a trochu pohla rozumom a prstíkmi a len tak jednoducho nevrazila do prvého obchodu a nekúpila čo mi prvé upútalo pohľad. Neviem, aká bola jej bezprostredná reakcia, nebola som pri tom, keď si ho preberala, ale snáď ju to neurazilo. 



Čo by ste povedali vy, keby ste dostali podobný darček? Páčia sa vám podobné domácky vyrobené predmety, alebo sa spoliehate na iných a obchodné reťazce?

utorok 5. januára 2016

Pečený Falafel --> v pečenom zeleninovom šaláte

Odkedy som sa bližšie zoznámila s cícerom, predsavzala som si, že určite musím vyskúšať pripraviť si z neho Falafel! Neviete o čo ide? Dovolím si citovať wikipédiu pre prípad, že by sa vám nechcelo hľadať to vlastnoručne:
"Vyprážané guľôčky z rozomletého cíceru, bôbu alebo oboch. Falafel je tradičné arabské jedlo, tradične podávané v pite, ktorá slúži ako vrecúško, alebo zabalené v placke známej ako lafa; falafel často býva pripravovaný ako balený sendvič, pripravený rovnakým spôsobom. Ku falafelovým guľôčkam sa pridávajú šaláty, zaváraná zelenina, štipľavá omáčka a sú pokvapkané omáčkou na spôsob tahini. Všeobecne sa uznáva, že falafel má pôvod v Egypte, hoci sa rozšírilo po celom Blízkom východe. Egyptskí Kopti tvrdia, že prví pripravili jedlo ako náhradu za mäso počas pôstneho obdobia. Vyprážané guľôčky sú teraz známe po celom svete ako náhrada za mäso a ako forma pouličného jedla."
Dlho som váhala, pretože som mala utkvelú predstavu ich dlhej a zložitej výroby. Mýlila som sa, vôbec to nie je náročné. Nepotrebujeme ani siahodlhý zoznam surovín. Určite sa nebojte, že by boli príliš exotické, verím, že vám zachutia! Pusťme sa do toho:
  • 1 hrnček cíceru v suchom stave
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 PL olivového oleja --> odporúčam však dať viac, pri pečení a nie vyprážaní si to žiadajú, aby guľôčky neboli príliš suché
  • 1 PL jablčného octu
  • 2 ČL zelenej kari pasty
  • hrsť sušených byliniek (tymiánu, oregana, rozmarínu, bazalky; najlepšie by bolo mať čerstvé)
  • 1 vajce
Cícer si na noc namočíme do vody. Na druhý deň vodu zlejeme, cícer prepláchneme a uvaríme domäkka. Tekutinu zlejeme, do hrnca pridáme cesnak, olej, ocot, kari pastu a bylinky. Tyčovým mixérom rozmixujeme na hladkú pastu. Potom pridáme vajce a dobre ho do hmoty zapracujeme. Ak máme čerstvé bylinky (u mňa pár zvädnutých lístkov bazalky), pridáme ich teraz a nasekáme len na hrubo. Z hmoty rukami vypracujeme guľôčky s veľkosťou ping-pongových loptičiek. Rozložíme ich na plech s papierom na pečenie a dáme do vyhriatej rúry na 15-20 minút. Priebežne ich otáčame, aby sa upiekli rovnomerne zo všetkých strán. 
* z uvedeného množstva mi vyšlo 15 kusov



Šalát s pečenou zeleninou:
  • niekoľko menších ružičiek brokolice
  • 12-15 kusov ružičkového kelu
  • 1 veľkú mrkvu
  • kokosový olej
  • 2 PL worchestrovej omáčky
  • zmes talianskeho korenia podľa chuti
  • 2 kopcovité PL mandľovo-paradajkového pesta
Brokolicu umyjeme a rozoberieme na menšie kusy, kel zbavíme stopiek a prekrojíme na polovice, mrkvu očistíme a nakrájame na kolieska. Zeleninu rozložíme na plech s papierom na pečenie, obložíme kúskami kokosového tuku a ochutíme worchestrom a talianskym korením. Dáme do vyhriatej rúry piecť na 15 minút, kým zelenina nie je chrumkavá. Priebežne premiešame. Následne naservírujeme na tanier (či do misky): k zelenine pridáme falafel a pofŕkame pestom (tradične by sa hodila tahini omáčka, ale tá sa v mojej kuchyni ešte neobjavila). 





Prekvapilo ma, že povrch falafelu je chrumkavý, zatiaľ čo vnútro príjemne mäkké. Na obed som si do misky pribalila iba časť, zvyšok skúsim odložiť do mrazničky na horšie časy. Som zvedavá, ako sa potom bude správať. V každom prípade, je to jedlo vo svete teraz veľmi populárne a už i ja konečne viem, čo na ňom všetci vidia. Preto sa pridajte aj vy k spokojným konzumentom!

nedeľa 3. januára 2016

Zapečené dijónske bravčové rezne pod šampiňónovo-syrovou prikrývkou

Zase tu straším. Ako je to možné, pýtate sa? Jedným slovom:nedeľa. Dnes som v kuchyni čarovala nie dva, ako je u mňa už dobrým zvykom, ale tri rôzne druhy obedov! Okrem milovaného baklažánu v podobe minipizze (podľa osvedčeného receptu >>tu<<) aj tieto lahodné bravčové rezne s čerstvými šampiňónmi! (O tom treťom recepte niekedy nabudúce, dúfam, že v priebehu týždňa, takže si naň počkajte).

Zistila som, že sa nechám celkom ľahko ovplyvniť. To bolo tak. V obchode predo mnou blokoval uličku vozíkom jeden postarší pán a predlhú dobu vyberal medzi klobúčikmi šampiňónov podľa neho tie najlepšie vyzerajúce. Namiesto toho, aby som nad ním kompletne stratila trpezlivosť, som v duchu premýšľala, ako by som s nimi naložila ja. A potom prišiel záblesk inšpirácie a už sme regál s hubami okupovali dvaja. Výsledok môjho snaženia viďte nižšie:
  • 250 g bravčového stehna
  • 2 malé cibule
  • 1 kopcovitú PL kokosového oleja
  • bylinkovú soľ, mleté čierne korenie podľa chuti
  • 1 ČL grilovacieho korenia
  • 1-2 PL dijónskej horčice
  • 3 obrovské čerstvé šampiňóny
  • 80-100 g Goudy
Stehno umyjeme a nakrájame na niekoľko hrubších plátkov. Jemne ich vyklepeme a z jednej strany osolíme, okoreníme a posypeme grilovacím korením. Pekáč vytrieme kokosovým tukom a rozložíme naň cibuľu nakrájanú na tenšie polmesiace. Na cibuľu uložíme rezne ochutenou stranou nadol. Vrchnú potrieme horčicou. Šampiňóny očistíme (zbavíme ich vrchnej "šupky") a nakrájame na plátky. Tie rozložíme na horčicu a ešte trochu osolíme. Pekáč vložíme do vyhriatej rúry a necháme piecť najprv takých 20 minút. Aby sa mäso nepripaľovalo a nevysušilo, môžeme podliať troškou vody a zakryjeme ho alobalom. Dopekáme do mäkka. 


Na posledných 10 minút povrch posypeme strúhaným syrom Gouda a necháme ho roztopiť. Ideálne okamžite podávame, v tvrdej realite naporcujeme do misiek a tešíme sa na druhý deň, kedy si spríjemníme obednú pauzu (respektíve "pauzu" pretože jedenie za počítačom za prestávku brať nemožno..). 






Ako vy trávite nedeľu? Vychutnávate si zaslúžený oddych, alebo patríte medzi notorických plánovačov a po mojom vzore si pripravujete veci snáď týždeň dopredu?

sobota 2. januára 2016

Horúce banánové kakao

V minulom príspevku som na vás bola neúmyselne zlá. Trochu ma to mrzelo, nechcela som znieť nevďačne a preto sa vás dnes budem snažiť učučíkať týmto lahodným papuľo-lepičom, ktorý sa výborne hodí do zmeny počasia, ktorá nastala. Áno, áno, prvý deň v novom roku bol v Brne biely! Dôkaz?


Dúfam, že niekto tam hore tým nechcel naznačovať, akým smerom sa bude nasledujúcich 366 dní uberať. Veď viete, ako je to s tým známym porekadlom: Ako na nový rok, tak po celý rok!

V každom prípade, nie je nič lepšie ako sa dívať na padajúce vločky za oknom s niečím, čo hreje, to sa potom človeku ľahko posmieva tým, ktorí nemajú to šťastie a musia sa predierať bielou perinou drkotajúc zubami. Príprava tohto vylepšeného kakaa je až smiešne jednoduchá, žiadne návody na to nie sú potrebné, ale predsa len, ako inšpirácia, nech vám slúži!
  • 1 hrnček (250 ml) mlieka (kravského, rastlinného, kokosového, podľa ľubovôle!)
  • 2 ČL holandského kakaa
  • 1 banán
Mlieko vlejeme do rajnice, postavíme na sporák a nakrájame do neho banán. Pridáme kakao, dobre zamiešame a varíme, kým nie je takmer vrelé. Potom rozmixujeme (ponorným mixérom alebo premiestnime do smoothie makera) na hladko a servírujeme. Mixovanie neodflákneme, najlepšia na tom je tá našľahaná pena! Preto sa dá kakavko jesť aj lyžičkou, ale pokojne piť slamkou, každému, jak je libo. Jasné, veľkí maškrtníci môžu doplniť šľahačkou, posypať kúskami čokolády, prípadne ešte vyladiť cukrom, no vďaka banánu je sladké dosť (pre mňa určite).




Ako ste mohli postrehnúť, zmenila som názov i adresu blogu. Už to pomaly bude aj rok, čo a nemôžem pýšiť statusom vysokoškoláka, preto bolo nutné podstúpiť drobnú zmenu. Zrejme tak prídem o časť prípadných sledovateľov, ale tento blog nie je o naháňaní čísel a trhaní rekordov v návštevnosti. Dúfam však, že mi ostanete verní, ja sa polepším (snáď) a budem toto miesto časom vylepšovať.