Kuracina sa v kokosovom mlieku najprv marinuje, preto do seba vsiakne dostatočné množstvo tekutiny, ktorá mäso robí krehkejším, lahodnejším, šťavnatejším.. navyše sa nasýti pochutinami, ako je sójová omáčka a už uvedená kari pasta, takže ďalší siahodlhý zoznam ingrediencií ani nepotrebujeme. Samotné arašidové maslo ide potom až do omáčky, preto sa bez nej daný pokrm neopovažujte pripraviť, boli by ste tak ochudobnení o zážitok ako z inej dimenzie. Omáčku môžete podľa potreby pripraviť v konzistencii, ktorá vám viac vyhovuje, extra hustá, riedka, na tom nezáleží, ale myslím si, že je príjemnejšia, ak je akurát tak tekutá, aby pomaly stekala z vidličky. Posledným tajomstvom na záver je vmiešať dnu citrónovú šťavu, ktorá pôsobí ako vyvažovací faktor medzi všetkými chuťami. Neprevažuje tak ani prílišná ostrosť kari, slanosť sójovej omáčky, ani priveľa kokosu, podstatou ostáva arašidová chuť, ktorá MUSÍ byť hlavnou hviezdou dňa!

- 500 g kuracích pŕs a stehien - horných i dolných (s kosťou)
- 60 ml kokosového mlieka
- 30 ml sójovej omáčky
- 15 ml červenej kari pasty
Satay omáčka:
- zvyšok plechovky kokosového mlieka
- 30 g jemného arašidového masla
- 2 ČL sójovej omáčky
- 1 ČL červenej kari pasty
- šťavu z citrónu, podľa chuti
- bazalku, pažítku a cherry paradajky na ozdobu
Kuracie stehná a prsia nakrájané na menšie kocky naložíme do veľkej misy a zalejeme kokosovým mliekom, sójovou omáčkou a kari pastou. Dobre premiešame a zakryjeme potravinovou fóliou. Mäso necháme niekoľko hodín odstáť, ideálne cez noc.
V čase prípravy môžeme zvoliť aj gril, ale postačí panvica či wok. Uložíme doň kuracinu a najprv sprudka zo všetkých strán opečieme. Neskôr plameň stlmíme a zvoľna restujeme. Ak sa všetka marináda nevsiakla do mäsa, v priebehu varenia ho ňou podlievame. S dĺžkou opekania to nepreháňame, stačí tak 10-15 minút, kým mäso nie je mäkké i pri kosti, ale nie vysušené.
Popri tom pripravíme omáčku. Do rajnice vlejeme zvyšok kokosového mlieka, sójovú omáčku, kari pastu, pridáme maslo a dobre premiešame. Necháme maslo úplne sa rozpustiť a varíme do zhustnutia a požadovanej konzistencie. Na záver ochutíme citrónom a ešte raz premiešame. Omáčku servírujeme s hotovým mäsom ešte teplú, pretože ochladzovaním hustne. Jednotlivé porcie ozdobíme bazalkou, pažítkou a paradajkami a ako prílohu môžeme servírovať napríklad dusenú brokolicu.
Viete koľko premáhania a pevnej vôle som musela vynaložiť, aby som sa na celú misu okamžite nevrhla, ale rozdelila ju do povestných prenosných nádobiek do práce? Boli to hotové muky, sliny mi tiekli horšie, ako Pavlovovmu psovi a rovnako zmučené psie oči som hádzala na ich voňavý obsah.
Ak podobné pohľady teraz venujete monitoru pred sebou, ľahká pomoc! Upaľujte do kuchyne, berte náčinie, navliekajte zásteru, riešenie je jednoduché! Hlavne, pre boha Vás prosím, toto jedlo si pripravte! Naozaj nebudete ľutovať. Nedeste sa toho, že suroviny, ktoré obsahuje nie sú úplne stabilnou zložkou domácej kuchyne. Aj keď sa môže zdať, že sú príliš, ako by som to nazvala.. extravagantné, ich chuť Vás dostane. Najmä ich unikátne spojenie. Dobre, odpustím Vám, ak nechcete použiť kokosové mlieko. Dá sa nahradiť smotanou. Aj kari pasta s prižmúrením oka môže byť vymenená za inú pikantnú zložku. Ale neopovážte sa akýmkoľvek spôsobom špekulovať nad tým, ako obísť arašidové maslo! To by som vám neodpustila. Ani váš žalúdok.
Posledná poznámka na záver venovaná do rodinných kruhov: mami, fakt si to urob a naservíruj Janovi. To som SKUTOČNE zvedavá, čo na to povie. Ďakujem 😄😋
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára